Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
1428
BLOG

Prawo do dobrej administracji

Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Polityka Obserwuj notkę 12

Prawo administracyjne to dziedzina dość słabo znana obywatelom i budząca nikłe zainteresowanie mediów. A to właśnie z tą sferą prawa, obok może podatkowego, każdy z nas styka się niemal codziennie. Prawo do dobrej administracji to podstawowe prawo obywatelskie. Gdy brak dobrego prawa i rozsądnej administracji, wszelkie inne prawa obywatelskie stają się katalogiem pobożnych życzeń.
 
Czy Polska ma takie prawo? W pewnym sensie ma – aż za dużo. Przepisy regulujące relacje obywatela z urzędami - czy to w sprawie pozwolenia na budowę, wydania duplikatu prawa jazdy, rejestracji działalności gospodarczej czy samochodu – rozrzucone są w kilkuset ustawach i kilku tysiącach rozporządzeń. Sprzeczności pojawiają się już w sferze terminologii. Nigdzie nie ma definicji „administracji publicznej”, „urzędu”, „kierownictwa”, „kontroli”, „nadzoru”, a nawet... „decyzji administracyjnej”. Byłoby to zabawne, gdyby nie było tragiczne. Każda luka pozostawiona administracji zostaje przez nią natychmiast zapełniona – nie bez przyczyny Prezydent Ronald Reagan nazwał kiedyś administrację niemowlęciem, które ma nieograniczony apetyt i nie ponosi żadnej odpowiedzialności.
 
Przy takim rozrzuceniu przepisów trudno liczyć, że da się je szybko dostosowywać do zmieniającej się rzeczywistości (choćby w związku z pojawieniem się Internetu). Nie ma mowy o ujednoliceniu procedur, trudno też mówić o równowadze między ochroną praw poszczególnych obywateli i interesem ogółu, czyli publicznym.
 
Znaczną część tych problemów rozwiązać mogłaby ustawa zawierająca przepisy ogólne prawa administracyjnego. W 2006 zleciłem próbę napisania projektu takiej ustawy, Pracował nad tym zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Dariusza R. Kijowskiego. Przed dwoma laty przesłałem projekt wszystkim, którzy w moim mniemaniu mogliby być zainteresowani tematem - w tym do Prezydenta, Premiera, Marszałków obu izb Parlamentu, szefów Komisji Ustawodawczych Sejmu i Senatu, a także do szefa sejmowej Komisji Sprawiedliwości.
 
Wśród nielicznych odpowiedzi ucieszyła mnie opinia Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, dostałem też pozytywne recenzje kilku uniwersyteckich specjalistów. W imieniu Premiera szef Rządowego Centrum Legislacji wyraził natomiast désintéressement. Jedyną reakcją parlamentu było zaproszenie z sejmowej Komisji Sprawiedliwości. Wczoraj wieczorem miałem przyjemność spotkać się z jej posłami i śmiem twierdzić, że projekt został przyjęty ciepło.
 
W takim duchu, choć nie bez pytań i wątpliwości, wypowiadał się Przewodniczący Komisji Ryszard Kalisz (SLD), wiceprzewodniczący Arkadiusz Mularczyk (PiS), posłowie Adam Krupa (PO) i Marian Filar (SD). Na wniosek wiceprzewodniczącego Wojciecha Wilka komisja zwróciła się o opinię do Ministra Sprawiedliwości, prosząc o wyrażenie tej opinii w ciągu 10 dni, by wrócić do tematu już na następnym posiedzeniu. Rozglądając się za niemalowanym drewnem kończę słowami: oby tak dalej.
 

Nie ma praw i wolności bez sprawnie funkcjonujących instytucji państwa prawnego - tak jak nie ma silnego państwa, bez wolnych obywateli. Nie ma wolnych obywateli bez społeczeństwa obywatelskiego, które promuje cnoty obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Tego rodzaju państwo jest warunkiem rozwoju jednostki, jest niezbędnym komponentem siły narodu i konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej. dr Janusz Kochanowski Zapis video ze spotkania Blogerów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich ZŁÓŻ WNIOSEK DO RZECZNIKA ZŁÓŻ WNIOSEK W CZYIMŚ IMIENIU Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich Poznaj swoje prawa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Obchody Dnia Praw Człowieka w Polsce Dni Otwarte Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem FAQ - Najczęściej zadawane pytania Nieodpłatna pomoc prawna w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka